Aşırı tüylenme probleminden kurtulmak için hem hanımlar bununla birlikte erkekler senelerdir değişik yöntemlere başvuruyor. Bu mevzuda başyaralanan ağda, traş ve kimyasal dökücülerle arzu edilen neticenin alınamamasının yanı sıra uygulamasının da zor olmasından kaynaklı olarak yeni yöntemler ortaya çıktı. Bu bağlamda da lazer epilasyon uygulaması hayatımızdaki yerini aldı. Dalga boyu belli (649 nanometre) bazı ışık kaynaklarının vesilesiyle istenmeyen tüylerden kurtulmayı elde eden yöntem lazer epilasyon uygulaması olarak adlandırılmaktadır.

Lazerle epilasyonun bahsi geçen diğer yöntemlere oranla bir çok önemli üstünlüğü söz konusudur. İstenmeyen kıllardan kurtulmak mevzusunda lazer epilasyon; güvenli, hızlı, etkili, yan etkiye sahip olmayan ve acı hissedilmeyen bir uygulamadır.

Lazer epilasyonda tedavi dönemiLazer epilasyonun uygulama süreci kişiden kişiye değişiklık göstermektedir. Kişinin yaş, genetik, hormonal etkenler, kullanılan ilaçlar ve metabolik nitelikleri benzer biçimde etkenleri vücutta oluşan tüylerin yapısında rol almaktadır. Lazer epilasyon yardımıyla de vücutta oluşan kılların büyümesi yavaşlatılmakta ve durdurulmaktadır. Vücuttaki bazı tüylerin büyümesi döngüsü nedeni ile uygulanan lazer epilasyon tedavisinde seans süreleri artmaktadır. Yalnız tüy yapısı değil tüy ve ten rengi de lazer epilasyonun uygulama süresine etki etmektedir. Lazer epilasyonda ilk uygulama peşinden tüy yapısı veya tüy ve ten rengi ne durumda olursa olsun tüylerin normalinden daha yavaş ve ince olarak çıktığı fak edilmektedir.

Lazer epilasyon iyi mi yapılır?
Lazer epilasyon uygulaması üç basamaklı bir süreçtir. Lazer epilasyon öncesinde uygulamanın yapılacağı alan temizlenir ardından bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılır jel sürülerek lazer uygulamasına başlanır. Lazer epilasyonda verilen enerji nüfuz ettiği deriden geçerek tüy folikülündeki pigment tarafınca emilmekte ve tüy folikülleri etkisiz hale getirilmektedir. Lazer epilasyonun yapılacağı bölgeye nazaran işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Lazer epilasyonun ardından en fazlaca bir birkaç sonrasında tüyler kendiliğinden dökülür.

Lazer epilasyon güvenli midir?
Doğru vakalarda, doğru dozla kullanıldığı takdirde lazer epilasyon son aşama güvenli bir yöntemdir. Ek olarak lazer epilasyon cihazları FDA onaylıdır.

Lazer epilasyonun ağda ve traş benzer biçimde geleneksel yöntemlere bakılırsa üstünlüğü nedir?
Lazer epilasyon öteki yöntemlere oranla uygulama alanlarında kısa sürede ve etkili çözüm sağlar. Ek olarak özel bakım da gerektirmez.

Lazer epilasyonun uygulamasının sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?
– Kalp pili olanlar
– Sara hastalığı olanlar
– Hamile kadınlar
– Sarı beyaz ve ayva tüye sahip olanlarda lazer epilasyon uygulaması sakıncalıdır.

Lazer epilasyonda seans aralıkları nasıl olmalıdır?
Lazer epilasyonda çoğu zaman 5-6 seans peşinden kati sonuç alınabilir. Seans aralıkları ise uygulama bölgesindeki cilt yapısı ve kıl tipine nazaran değişim göstermektedir.
Yüz bölgesi ortalama 4-6 hafta
Vücut ise ortalama 8-10 haftadır.

Lazer epilasyonun riskleri var mıdır?
Deriye rengini veren melanin pigmenti fazla olduğu takdirde kısaca cilt esmer veya bronzsa lazer epilasyondan etkilenme riski olasılığı mevcuttur. Bu nedenle koyu renkli ciltlerde ve güneşlenme peşinden yapılacak olan lazer epilasyon uygulamaları öncesinde kontrol atışı yapılır. Uygun görüldüğü takdirde lazer epilasyon yapılırsa herhangi bir leke oluşumu riski söz mevzusu değildir. Ek olarak tam koruma etkili, yüksek faktörlü güneş kremleri sayesinde yaz aylarında da lazer epilasyon uygulanabilmektedir.

Leave a Comment