Saç kaybı sorunlarına çözüm noktasında en başarılı yöntemlerden kabul edilen saç protezi, kişinin kendi saç örneği üzerinden geliştirilen ünitelerle meydana getirilen bir uygulamadır. Bu protezler tamamen organik görünümlü ve cilt ile uyumlu olarak geliştirilmektedir. Sadece protez saç seçimi ve uygulaması mutlaka konunun uzmanı kimseler tarafınca yapılması ihtiyaç duyulan ciddi bir iştir.

Protez Saç Seçimi nasıl Olmalıdır?
Protez saçlar, kişiye özel olarak tasarlandığında mükemmel neticeler verir. Bu tasarımda bireyin saç tipi, cilt yapısına dair özellikler (Saç kalınlığı, Dalga boyu, Renk geçişleri vs .) kişinin nasıl bir saç modeli istediği göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi durumda uygulanan her saç, her kişiye uyum sağlamayabilir. Protez saçın başarıyla tasarlanması için ferdin saçında alınan bir örneğe ihtiyaç vardır. Bu örnek üzerinden kişiye özel bir saç tasarımı elde edilecektir.Protez saç seçiminde önemli olan doğal görünümlü saçların elde edilmesidir. Uygulamadan sonra dışarıdan bakıldığında saç protezi yapmış oldurıldığının anlaşılmaması, hedeflenen bir durumdur. Zira ferdin kendi saçının tüm özelliklerinin belirlenmesi ve saç tasarımının buna birebir uygun olarak yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Protez Saçların Kalitesi iyi mi Olmalıdır?
Protez saçlar uzun zaman kullanıma uygun bir biçimde tasarlanmalıdır. Yüksek kaliteli protez saçlara, gerçek saçlar için uygulanan her işlem kolaylıkla uygulanmaktadır. Ancak belli standartların altında olan protez saçlar bu uygulamalara olanak vermez, kısa bir zaman sonra kötü bir görünüm yaratır ve bozulmaya başlarlar. Bundan dolayı kişiye özel olarak yapılan saç seçiminde, ferdin kendi saçlarıyla birebir aynı özelliklere sahip saç tellerinin kullanılmasının dışında bu saç tellerinin elde edilmiş olduğu materyallerin de kaliteli olması önemlidir. Ek olarak hazırlanan Protez Saç ünitesinin su ve hava geçirgenliğine de sahip olması gerekmektedir. Bu şekilde cilt rahatça nefes alabilir ve saçlar gerektiği şeklinde temizlenebilir.

Doğru Seçilen Protez Saçların Avantajları nedir?
Yüksek kaliteli bir protez saçtan beklenen ilk özellik bu saçın her yöne kolayca taranmasıdır. Bir saç ancak bu özelliğe sahip ise, organik bir görünümden bahsetmek mümkün olacaktır. Ayrıca denize veya havuza girmek yahut terden ıslanma gibi durumlarda ıslanan saçların gerçek saçlar benzer biçimde bir görünüm sergilemeleri de önemli bir unsurdur. Bu doğallık, saç tellerinin yüksek kalitesine bağlı olduğu kadar, uygulamayı icra eden uzmanın saç yanlarını doğru bir şekilde hesaplamasına da bağlıdır. Yüksek kalite standartlarında hazırlanan bir protez saç, herhangi bir hastalık hissine kapılmaya neden olmayacaktır. Başta ağırlık oluşturan ve suni bir his sunan saçlar kesinlikle tercih edilmemelidir. Buna uygun incelikte ve şekilde tasarlanan bir protez saç, sık bakıma ihtiyaç duymaz ve bu açıdan da protez saç uygulaması yapmış olduran kimsenin rahat hissetmesini sağlar. Protez saç seçiminde dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan konulardan biri de uygulanan tüm saçların doğal saç olmasıdır. Aralarına sentetik saçların karıştırıldığı protez saçlar, belki maliyet açısından daha uygun olabilir. Ancak bu saçların uzun vadede kullanımında, uygulamayı yapmış olduran kimsenin memnun kalmamasına sebep olmaktadır.

One Thought to “Protez saç için araştırma yaparken nelere dikkat edilmeli?”

  1. Merhaba, bu bir yorumdur.
    Yorum moderasyonuna başlamak, düzenlemek ve silmek için lütfen yönetim panelindeki yorumlar bölümünü ziyaret edin.
    Yorumcuların avatarları Gravatar üzerinden gelmektedir.

Leave a Comment