İnsanoğlu bütün tarihi boyunca saçsızlık sorununa karşı mücadele etti, bu uğurda sayısız yöntem geliştirdi. Peruk, Implant, Stures, Scalp Reduction vb. gibi uygulamalarla sorununa çareler aradı. Eskimiş yöntemlerin zararlı ve pek de estetik olmayan sonuçlarına on yıllarca katlanmak zorunda kaldı. Söz konusu mücadele günümüzde gelişen teknoloji ve tıp sayesinde tüm hızıyla devam ediyor. Herhangi bir yöntemle saçsızlıktan kurtulmaya karar veren herkesin bilmesi gereken şey ise, her saçlandırma yönteminin kendisine özgü artılarının olduğu gerçeği.

PROTEZLE SAÇLANDIRMA NE DEMEKTİR?
Nitelikli bir saç takmasıyla saçlandırma; tecrübeli uzmanlar tarafından miktarlandırılan ve%100 insan saçından gelişmiş tekniklerle üretilen saç takmasının özel bir yapıştırıcı solüsyonla saçsız veya seyrek saçlı bölgeye yerleştirilerek şekillendirildiği usule verilen addır. Tıbbi müdahale gerektirmeyen ve geri dönüşü olası olan; sıhhatli, kullanışlı, dayanıklı ve estetik bir uygulamadır.

SAÇ PROTEZİ KİMLERE UYGULANABİLİR?
Saç takmayı, kaybın nedeni ne olursa olsun saçı tamamen dökülmüş veya seyrekleşmişkadın-erkek, genç-yaşlı herkese uygulanabilir. Kemoterapi ve radyoterapi rehabilitasyonları neticesinde geçici saç kaybı yaşayanlar dahi, takma saç uygulamalarıyla saçsızlık yarıyıllarını daha yüksek bir motivasyon ve moralle geçirebilirler.

SAÇ PROTEZİ KİMLERE ÖNERİLMEZ?
Minik yaştaki çocuklara ve egzama gibi ileri derecede kronik cilt rahatsızlığı olanlara takma saç uygulaması önerilmemelidir. Saç takmayı kullanımı, tıpkı göz lensi ya da diş takmayı kullanımı gibidir ve tıpkı onlar gibi hijyen kaidelerine uyularak kullanılmalıdır. Minik ya da ileri yaşları ya da zekâsal gidişatları sebebiyle şahsi pakliklerine ve genel hijyen kaidelerine önemseme mesullüğünü taşıyamayacak vaziyette olanların bu uygulamadan uzak durmaları daha doğru olacaktır.

SAÇ PROTEZİ UYGULAMA AŞAMALARI
Uygulayana memnuniyet, uygulayana iftihar veren neticelere erişmek için alttaki evrelerin her birinin uzman ve tecrübeli eller tarafından büyük bir itina ve ciddiyetle hakikatleştirilmesi son derece ehemmiyetlidir.